1. Domov
  2. Príbehy
  3. Ako sa darí víťazom?

Ako sa darí víťazom?

Na Slovensku organizujeme Social Impact Award už od roku 2013. Vtedy nebolo úplne jasné, aké budú výsledky. Dnes, o štyri roky neskôr, je už situácia iná. Máme za sebou 4 ročníky, […]

Na Slovensku organizujeme Social Impact Award už od roku 2013. Vtedy nebolo úplne jasné, aké budú výsledky. Dnes, o štyri roky neskôr, je už situácia iná. Máme za sebou 4 ročníky, desiatky zapojených projektov, stovky zapojených účastníkov a tiež 15 víťazných nápadov.

Niektoré z nich čoskoro po súťaži zistili, že existuje viac prekážok, než si v prvom momente mysleli. Na niektorých číhali priveľké bariéry vstupu do daného odvetvia, iní nezvládli čeliť tlaku konkurencie a niektoré projekty zistili, že trh, ktorý si predstavovali, vlastne neexistuje.

Aj o tom sú startupy a začiatky podnikania. Deň za dňom prináša rôzne prekvapenia a poučné situácie, ktoré posúvajú dopredu celý projekt.

Vďaka Social Impact Award sme spoznali aj projekty, ktoré sa naozaj posunuli dopredu obrovskými krokmi a ešte stále majú pre sebou veľkú časť práce. Predstavujeme vám teda niektoré z našich víťazných tímov, ktorým sa darí v napĺňaní ich vízie:

Ekočističky

Tím Ekočističky.sk vysvetľujú svoj projekt prezidentovi Andrejovi Kiskovi počas pracovnej cesty vo Francúzsku
Takto vysvetľovali chalani svoj projekt prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Víťazi ročníka 2014 už počas pôsobenia v SIA dokázali získať prvých zákazníkov, čím potvrdili existenciu problému, ktorý sa rozhodli riešiť. Od nápadu sa postupne prepracovali k fungujúcej spoločnosti. V roku 2016 postavili niekoľko desiatok ekočističiek rôznych veľkostí. Od menších zariadení sa postupne dostávajú aj k riešeniam pre developerské projekty, ktoré sa im postupne darí presviedčať na ekologickú cestu, a veľké projekty ekočističiek pre obce a mestá.

Adam Krakovský, zakladateľ a riaditeľ firmy, hovorí, že výhra v Social Impact Award bola tým správnym mixom užitočných rád, praktických tipov a veľkej dávky motivácie ďalej na sebe makať.

Octago

Octagu sa darí napĺňať ich cieľ, aby sa deti pravidelne hýbali.
Octagu sa darí napĺňať ich cieľ, aby sa deti pravidelne hýbali.

V roku 2015 sa v Social Impact Award ukázali aj silní chlapci z Piešťan. Miesto silných rečí si však so sebou priviezli silnú víziu rozhýbať Slovensko a postaviť na ňom ihriská na cvičenie s vlastnou váhou, ktoré budú dostupné všade a pre všetkých.

Od ich víťazstva v súťaži sa im podarilo postaviť už 23 ihrísk. Niektoré pre fyzické osoby, iné pre školy či obce, od malých rozmerov až pre väčšie, rozmanité konštrukcie. Minulý rok tiež vyvinuli prenosnú konštrukciu a hrazdu, ktorú si môžete nainštalovať do interiéru.

Chalani sa objavili aj v niekoľkých médiách, avšak to je stále iba začiatok ich cesty. Tento rok ju trochu spestrí aj finále súťaže Študentská podnikateľská cena, ktoré sa uskutoční v Thajsku.

Adoptuj úľ

Kvalitný med a spokojní včelári, o to sa snaží Adam Gandžala so svojim projektom.

V ostatnom ročníku sa objavil projekt, ktorý by určite podporil aj Albert Einstein, ktorého výrok o dôležitosti včiel je veľmi známy. Že sú včely dôležité, vie aj Adam Gandžala, mladý rozbiehač a zakladateľ projektu Adoptuj úľ. Ako už názov naznačuje, môžete si adoptovať úľ včiel u konkrétneho včelára, čím mu pomôžete postarať sa o jeho včelstvo a zároveň si tým predplatíte sladký balík kvalitných včelích produktov priamo zo slovenských lesov a lúk.

Adam má v hlave ďalšie nápady, ktoré by rád rozbehol, možno ho teda uvidíme aj v novom ročníku Social Impact Award.

EyeBlink

Nový spôsob rozmýšľania o svojom nápade a fungovaní jeho biznisovej stránky dostal v roku 2013 aj Andrej Fogelton. Vďaka tomu vypracoval aplikáciu EyeBlink, pomocníka v boji proti boľavým očiam. Aplikácia funguje na počítačí a upozorňuje vás na potrebu pravidelne žmurkať.

Andrej absolvoval niekoľko študijných pobytov a stáží v zahraničí, kde sa taktiež snažil nadviazať nové výskumné a obchodné kontakty. V minulom roku sa mu podarilo predať 60 licencií aplikácie.