Nie je to len biznis, je to riešenie!
Slovensko čaká v nadchádzajúcich dňoch vskutku vzrušujúce obdobie: Víkendová voľba Miss dáva tušiť, že sa bude zrejme často spomínať túžba zmeniť svet k lepšiemu a boj za globálny mier. No […]
Slovensko čaká v nadchádzajúcich dňoch vskutku vzrušujúce obdobie: Víkendová voľba Miss dáva tušiť, že sa bude zrejme často spomínať túžba zmeniť svet k lepšiemu a boj za globálny mier. No počas budúceho týždňa nás čaká i finále podávania prihlášok do súťaže Social Impact Award 2014. A tak v prípade, že do 15. apríla navrhnete kreatívne riešenie spoločenského či ekologického problému, ktorý vás trápi, môžete, na rozdiel od iných, k pozitívnej zmene skutočne a hmatateľne prispieť!
Ak ste stále vo fáze hľadania nápadu a máte ubíjajúci pocit, že ste sa „zasekli“, prípadne neviete, ako otestovať životaschopnosť vášho potenciálneho sociálneho podniku na budúcich zákazníkoch, môže vám ako zdroj inšpirácie poslúžiť e-knižka Ako rozbehnúť social biznis. Nájdete v nej nielen príklady úspešných a časom otestovaných podnetov na social biznisy, ale i podrobné návody a cvičenia, ako sa krok za krokom dopracovať od takzvanej ’zákazníckej bolesti’ až k originálnemu podnikateľskému riešeniu. Ako povedal Dalajláma, bolesť je nevyhnutná, avšak utrpenie je vecou voľby. Porozmýšľajte preto, čo vás hnevá, či komplikuje život vám alebo vašim blízkym. Aká platená služba by to mohla vyriešiť? Z takýchto ‘bolestí‘ totiž často vznikajú tie najlepšie biznis nápady.
Jedným z nich je i minuloročný víťaz hlasovania ľudu v súťaži Social Impact Award, projekt GetFarmer. A ako sa zrodila myšlienka pre jeho vznik? „My sami pochádzame z dedín a veľmi dobre poznáme toto prostredie a jeho problémy,“ hovorí Milan Fenčík z GetFarmer o nápade pomôcť malým poctivým farmárom a priblížiť ich produkty ľuďom z mesta. „Na verejnosti sa začal čoraz viac spomínať problém sebestačnosti Slovenska v potravinách. Zároveň sú však ľudia presýtení supermarketmi a hľadajú cestu, ako sa vrátiť späť k domácim, zdravým potravinám, ktoré neprecestovali polovicu zemegule. Ak si kúpite jablko zo supermarketu, často je bez vône, vyzerá umelo a chutí prázdne, zatiaľ čo jablko od miestneho farmára je voňavé, zrelé a keď si z neho odhryznete, máte vo všetkom zrazu jasno,“ ilustruje Milan s nadšením. „Preto naša myšlienka bola od začiatku vytvoriť webové a mobilné aplikácie, aby sme kvalitu, ktorá tu vo farmárčení ostala, dostali čo najbližšie k ľuďom.“
Podobný je i príbeh zakladateľky sociálneho podniku Rubies in the Rubble, ktorá sa rozhodla, že sa viac nebude prizerať tomu, ako sa všade plytvá potravinami a pustila sa do varenia chutných džemov a omáčok z tých vyhodených. Pozrite si jej video!