SIA 2014 pozná svojich víťazov!
Najväčší spoločenský prínos majú pre Slovensko projekty zamerané na ekologické čistenie odpadových vôd, aktivizovanie obyvateľov v oblasti dobrovoľníctva, či vytvorenie virtuálneho priestoru, ktorý firmám poskytne možnosť delegovať úlohy na externých […]
Najväčší spoločenský prínos majú pre Slovensko projekty zamerané na ekologické čistenie odpadových vôd, aktivizovanie obyvateľov v oblasti dobrovoľníctva, či vytvorenie virtuálneho priestoru, ktorý firmám poskytne možnosť delegovať úlohy na externých pracovníkov a tým prispieť k naštartovaniu trhu práce.
Takto to aspoň vyhodnotila odborná porota v spolupráci s verejnosťou v hlasovaní o tri najlepšie nápady v oblasti spoločensky prospešného podnikania, Social Impact Award 2014. „Oproti minulému roku sme mali väčší problém definovať desiatku finalistov. Projekty boli lepšie popísané a premyslené,“ hodnotí Juraj Kováč, manažér súťaže SIA pre Slovensko. „Keďže väčšina projektov je vo fáze nápadu, je ťažké predpovedať, ako to nakoniec dopadne. Nápady zvyčajne znejú dobre, podstatná je ich realizácia.“
Ani projekty, ktoré neboli finančne ocenené, nie sú však odsúdené na zánik. „Desať finálových projektov prejde letným 60-dňovým inkubátorom. Jeho cieľom je pomôcť im domyslieť biznis model nápadu a otestovať v malom potenciál nápadu,“ vysvetľuje Kováč. „Začiatkom septembra budú mať všetky tímy možnosť prezentovať svoje úspechy a ponaučenia pred mentormi a investormi a získať dodatočné zdroje pre svoje projekty. Chceme dať šancu všetkým a naučiť ich, že pre rozbehnutie nepotrebujú nevyhnutne veľa peňazí.“
Pri rozhodovaní o víťazoch brali porotcovia do úvahy tri kritériá. Prvým bola veľkosť spoločenského dopadu. Hodnotili, akému počtu ľudí projekt môže reálne pomôcť, ako aj aktuálnosť témy, ktorú rieši. Druhým kritériom bola udržateľnosť projektu. Zvažovala sa robustnosť biznis modelu a jeho schopnosť generovať príjmy. Posledné kritérium posudzovalo schopnosť tímu a mieru inovácie. Na základe týchto kritérií sa na víťazných priečkach umiestnili projekty Ekologické čističky, Autsors a Karma Recharger.
Autsours je webová služba, ktorá firmám i jednotlivcom poskytuje možnosť zastrešiť špecifický druh úloh, ktoré je možné delegovať na externých pracovníkov. Úlohy za nich vypracuje vyškolený tím ľudí momentálne znevýhodnených na trhu práce. Takými sú mamičky na rodičovskej dovolenke, dôchodcovia, ľudia so stupňom invalidity, či denní študenti vysokých škôl. „Technológia sa stará o maximálne zjednodušenie zadávania úloh na strane firiem a nami ponúkané odborné školenia zasa o vysokú úroveň výsledkov, ktorú dosahujú pracovníci,“ hovoria autori projektu, ktorí finančnú výhru plánujú použiť na overenie konceptu. „Ak sa nám to podarí, verejnosť sa už koncom leta môže tešiť na nový spôsob, ako efektívne prepojiť firmy, ktoré majú a zároveň finančne pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú,“ dodávajú.
Cieľom aplikácie Karma recharger je prepojiť dobrovoľníkov, neziskové organizácie a donorov tak, aby z toho mala úžitok každá zapojená strana. Pilotný projekt chcú jeho autori rozbehnúť v Košiciach. Nápad spočíva v tom, že za dobrý skutok v podobe dobrovoľníckej pomoci miestnej organizácii či inštitúcii získate virtuálnu karmu. Tá sa vám vráti v podobe lacnejších služieb, voľných vstupov, či zliav.
V hlasovaní ľudu zvíťazil projekt výstavby ekologických čističiek odpadových vôd pre domácnosti i priemysel. Zrejme je za tým potrebné hľadať pálčivosť problému v krajine: Slovenský vodný zákon ukladá každému stavebníkovi povinnosť pri kolaudácii preukázať spôsob nakladania s odpadovými vodami. V aglomeráciách nad 2000 obyvateľov štát podporuje výstavbu verejných kanalizácií. Avšak sídla pod touto hranicou, ktoré predstavujú asi štvrtinu obyvateľstva Slovenska, zostávajú odkázané samy na seba. Ekologické čističky dokážu vyčistiť vodu z jedného domu ako aj z celej obce a navyše pritom poskytnú obyvateľom pohľad na živý, fungujúci biotop s rastlinami, vtákmi a ďalšími organizmami. Ide o izolované štrkové pole, do ktorého sa privádza znečistená odpadová voda. V štrku sú vysadené vodné rastliny, ktoré za pomoci svojich koreňov v spolupráci s aeróbnymi baktériami takmer dokonale vyčistia odpadovú vodu. Náklady na prevádzku môžu byť oproti mechanicko-biologickým čističkám nižšie až o 90%.